close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • KU NIEPODLEGŁOŚCI...

 • Szanowni Państwo,


  W przyszłym roku będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku świętujemy powstanie we Francji Armii Polskiej generała Hallera. Z kolei rok 2019 to 100. rocznica zarówno powstania Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie, jak i podpisania umowy o pracownikach migrujących pomiędzy Francją a Polską (co zapoczątkowało falę emigracji zarobkowej do Francji, w tym również do ośrodków znajdujących się w sąsiedztwie Lyonu).

  Postanowiliśmy uczcić ten jakże bogaty w różne ważne wydarzenia okres, publikując serię krótkich tekstów historycznych, poświęconych różnym postaciom, miejscom i wydarzeniom, związanych z lyońskim okręgiem konsularnym. Będziemy publikować je w miarę regularnie na stronie internetowej Konsulatu pod hasłem: „Ku niepodległości: dzieje bohaterów niepodległości na południu Francji”. Nie wszystkie teksty będą bezpośrednio odwoływać się do lat 1917-1919. Chcemy bowiem, aby tematem przewodnim były postaci i wydarzenia powiązane z ideami niepodległości i suwerenności Polski także w innych czasach.

  W miarę powstawania nowych tekstów pragniemy stworzyć stronę interaktywną, zapraszając Państwa do osobistego włączania się we wspólne przypominanie, czasem odkrywanie, francusko-polskich historii. Nie czekając na stworzenie możliwości technicznych dla takiego projektu, już dziś – z okazji Święta Niepodległości 11 listopada - chcielibyśmy zainaugurować cykl tekstem poświęconym mało znanemu tygodnikowi „Jeniec Polak”. Jego pierwszy numer ukazał się 100 lat temu w utworzonym w 1915 r. obozie dla polskich jeńców wojennych, w miejscowości Le Puy en Velay, w departamencie Haute-Loire. Zapraszam do lektury.

   

  Joanna Kozińska Frybes
  Konsul generalny

   

   

   

  www.niepodlegla.gov.pl

  „Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: