close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

 •  

  12 grudnia

  koncert kolęd 

  Zapraszamy Państwa serdecznie na uroczysty koncert bożonarodzeniowy (Concert de Noel) męskiego chóru Polonium oraz grupy Trotwood i chóru college Notre Dame du Bon Conseil, organizowany pod patronatem Konsulatu Generalnego w Lyonie, cena biletu: 10 euro, studenci i dzieci-5 euro

   kosciół w  St-Martin d’Ainay, 11 rue Bourgelat, godz. 17.00

  ....................

  30 listopada - 2 grudnia 

  spotkanie z pisarzem

   

   W ramach spotkań wokół kultury i literatury polskiej organizowanych przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie i jego partnerów w Lyonie, Tuluzie i Clermont-Ferrand serdecznie zapraszamy na cykl spotkań z pisarzem Markiem Bieńczykiem:

  30 listopada, godz. 17.30. Café-lecture Les Augustes, 5, rue sous les Augustins, Clermont-Ferrand
  1 grudnia, godz 18.00 w Libraire Ombres Blanches, 50, rue Gambetta, Toulouse,
  2 grudnia, godz. 18.00, Ecole Normale Supérieur, 15 Parvis René Descartes, 7 dzielnica,  Lyon.

  Marek Bieńczyk, ur. w 1956 w Warszawie, pisarz, eseista, enolog, tłumacz Kundery, Barthesa i Ciorana. Bieńczyk nie jest jednak tłumaczem w potocznym znaczeniu tego słowa, choć jego sztuka translatorska godna jest podziwu. Przekładem bowiem jest całe jego pisarstwo, w którym eseje trudno oddzielić od powieści, powieści zaś (Terminal, PIW 1994; Tworki,  1999) przemawiają językiem felietonu, felietony zaś odsłaniają misternie skonstruowaną biografię pisarza, który swą pisarską przygodę rozpoczynał jako historyk literatury. Definicją literatury według Bieńczyka jest podpis wołający o ocalenie, ślad pisma domagający się opieki.

  Wstęp bezpłatny

   .......................

  13 listopada 2010

  koncert muzyki sakralnej w Lyonie

  Informujemy Panstwa, że w kościele St. Paul w 5 dzielnicy Lyonu odbędzie się koncert muzyki sakralnej (Mozart, Zebrowski, Moniuszko, Kilar, Bach, Maklakiewicz). Wystąpią  solistka Opery Warszawskiej Grażyna Mądroch (sopran koloraturowy) oraz solista Filharmonii Narodowej w Warszawie Adam Sychowski (fortepian)

  ...............................

  15 listopada 2010

   chopinowski koncert jazzowy Trio Filipa Wojciechowskiego oraz muzyków Konserwatorium w Lyonie

   Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na współorganizowany przez Konsulat Generalny, merostwo 5 dzielnicy oraz Konserwatorium w Lyonie koncert będący dialogiem między dwoma interpretacjami muzyki Chopina: klasyczną i jazzową.  Gościem specjalnym koncertu jest  polski zespół Filip Wojciechowski Trio, który wydał płytę Chopin ze swingującymi i jazzującymi interpretacjami utworów tego kompozytora. Filip Wojciechowski jest laureatem konkursów pianistycznych (Claude Khan Competition - Paryż, European Chopin Competition Darmstadt), otrzymał też nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie (jako członek oficjalnej reprezentacji Polski). Pianista posiada laury najważniejszych konkursów jazzowych w Leverkusen (Niemcy) i Hoeilaart (Belgia). Filip Wojciechowski Trio tworzą: pianista Filip Wojciechowski oraz Cezary Konrad (bębny) i Paweł Pańta (kontrabas). Fragment muzyczny: http://www.youtube.com/watch?v=mpS6iUkOtfY Program dostępny tutaj.

  miejsce: sala Moliera przy 18 quai Bondy,
  69005 w Lyonie, o godz. 19.00. Wstęp wolny.


  .................................

  15 - 18 listopada

  Wystawa Śladami Chopina w Ales

  Stowarzyszenie France - Pologne organizuje wystawę Śladami Chopina w Sali Merostwa w Alés 14, rue Jules Cazot, w godzinach 13.00-19.00. Przewidziany jest również pokaz filmu: Chopin Pragnienie miłości i mały koncert fortepianowy uczniów Szkoły Muzycznej w Alés. Wstęp bezpłatny.
  Kontakt do organizatorów: Lucja Chauvet: tel: 0466302807 i z Anna Deleuzen tel:0466306513

  ....................................
   

  3-7 listopada 2010

  Wystawa: Polski skarb- BURSZTYN GDAŃSKI

  Prezentowana w Atenach, Nicei i Bremie a teraz lyońskiej publiczności, wystawa Polski skarb - BURSZTYN GDAŃSKI gromadzi okazy naturalnego bursztynu, eksponaty z kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz z kolekcji prywatnych udostępnionych przez polskich  artystów. Przedstawia różnorodność form oraz zastosowań bursztynu oraz przybliża sposoby jego zastosowania w lecznictwie. Z powodu swojego niespotykanego piękna, bursztyn z Zatoki Gdańskiej, cieszy się od stuleci wielką renomą i jest bogactwem eksportowanym do wielu odległych regionów świata  Wystawa, którą Konsulat Generalny w Lyonie pragnie Państwu zaprezentować daje unikalną możliwość podziwiania piękna polskiego bursztynu, który  - szczególnie w swej gdańskiej odmianie - wyróżnia się wielością odmian, bogactwem koloru oraz niezwykłą przejrzystością. Wystawę wzbogacą specjalne pokazy obróbki tego szlachetnego surowca prezentowane przez gdańskich bursztynników. Będzie również można zakupić na miejscu biżuterię.

  Wystawa będzie otwarta dla publiczności od 3 do 7 listopada w godzinach od 13.00 do 18.00, a 4 listopada wyjątkowo dla wycieczek szkolnych  już od 9.00 do18.00. Wejście jest BEZPŁATNE.


  ESPACE ALBERT CAMUS Scène Rhône-Alpes 1, rue Maryse Bastié 69500 Bron / T2 arrêt Rebufer 5-6 listopada 2010

  .........................

  5-6 listopada 2010

  spektakl baletowy Krakowskiej Szkoły Tańca

  W ramach obchodów roku chopinowskiego Konsulat Generalny RP w Lyonie bardzo serdecznie zaprasza na spektakl baletowy Listy George Sand. Artyści z Krakowskiej Akademii Tańca zaprezentują taneczną interpretację przekazywanych w listach George Sand do Fryderyka Chopina uczuć. Spektakl jest mieszanką tańca klasycznego i współczesnego. Wykorzystano w nim muzykę Chopina i Erika Satie.

  Cena biletu wynosi 18 euro, lecz w specjalnej promocji oferujemy wszystkim tym, którzy zaprezentują w kasie wydruk Listu z Konsulatu z informacją o spektaklu, możliwość wykupienia biletu w cenie preferencyjnej 12 euro.

  Początek obu spektakli godz. 20.30 w Espace Albert-Camus, rue Maryse-Bastié Bron, tel. 04 72 14 63 40.

  ..............................

  2-3 października 2010

  kolokwium międzynarodowe PMK w Lyonie

  W ramach obchodów 175 rocznicy powstania Polskiej Misji Katolickiej we Francji, zapraszamy na kolokwium międzynarodowe: Polskie dziedzictwo w południowo-wschodniej Francji. Szczegóły dotyczące programu oraz miejsca kolokwium znajdują się tutaj.

   .....................................

  24-27 września 2010

  Forum Libération

  Zachęcamy Państwa do uczestnictwa w dorocznym wielkim cyklu debat publicznych z udziałem wielu znaczących gości francuskich i zza granicy. Tegoroczna edycja zasadniczo poświęcona jest ekologii, ale jeden z dodatkowych tematów to relacje polsko-rosyjskie. W Forum wezmą udział m.in. Ambasador RP we Francji Tomasz Orłowski i prof. Marek Kornat (w Lyonie w dniu 24 września). Szczegółowy program na stronach dziennika: http://www.forum-lyon-liberation.org/programme.html

  ..............................

  Szkoła Liderów Polonijnych- relacja uczestniczki

  Poniżej zamieszczamy fragment z podsumowania Pani Aldony Długokięckiej – Kałuży, która uczestniczyła w II Edycji Szkoły Liderów Polonijnych w dniach  23 czerwca do 4 lipca 2010. W tym letnim programie brało udział 46 osób z 11 państw europejskich. To juz drugi tego typu zjazd organizowany dla liderów środowisk polonijnych. Pierwsza edycja zgrupowała liderów z Ameryki i Kanady. Środowisko polonijne południa Francji reprezentowało 4 osoby wybrane przez Konsula Generalnego RP w Lyonie – Jacek Baran, Karolina Kunicka – Guerin, Aldona Długokięcka – Kałuża (stowarzyszenie Apolina w Tuluzie) oraz Beata Righesso (stowarzyszenie Polonia 82 w Montauban).
      "Każda edycja SLP jest okazją do spotkania i wymiany doświadczeń dla liderów polonijnych z innych państw. Należą do nich głównie przedstawiciele organizacji polonijnych działających za granicą, na co dzień zaangażowani w działania kulturalne, naukowe i promocyjne związane z Polską. Zjazd liderów jest okazją do szkolenia kompetencji z zakresu komunikacji, pracy w grupie, organizacji projektów. Podniesienie kompetencji liderów ma więc na celu lepsze ich przygotowania do pracy z terenie i w zespole.Szkoła Liderów dysponuje swoim własnym zespołem trenerskim.

  Program zjazdu jest oparty głównie na szkoleniach w grupach, spotkaniach z czołowymi przedstawicielami administracji publicznej w Polsce, organizacjami zajmującymi sie życiem Polaków za granicą, dziennikarzami, przedstawicielami rożnych środowisk opiniotwórczych.

  Wspólne spotkanie zaangażowanych w działania polonijne ludzi żyjących za granicą sprzyja współpracy, tworzeniu wspólnych projektów, wymianie informacji jak i tworzeniu swoistej sieci kontaktów pomiędzy liderami w rożnych krajach.  Zjazdy organizowane przez SLP są również ogromną inspiracją dla działających od niedawna organizacji. Pozwalają poznać bliżej współczesną politykę zagraniczna Polski w kontekście życia Polaków za granicą. (..)"

  ...............................

   

  22 lipca 2010

   W dniu 22 lipca 2010 Konsul Generalny złożył kwiaty pod pomnikiem w Notre-Dame de Mésage, gdzie w 2007 r., w wyniku tragicznego wypadku drogowego autobusu, zginęło 26 osób.

  W uroczystości wzięły udział miejscowe władze oraz okoliczni mieszkańcy i reprezentanci Polonii.

  .......................

  13-18 lipca 2010

  Koncerty

  Z przyjemnością informujemy, że w dniach 13-18 lipca w Thonon-les-Bains odbędzie się festiwali muzyczny (Festival  Musique au Leman), organizowany przez A.L.E.C.P., w ramach którego zaprezentuje się Baltica  Chamber Orchestra. Grupa młodych polskich muzyków pod dyrekcją C. Danowicza wystąpi 18 lipca o godz. 20.30.
  Informacje / rezerwacje: https://www.musiqalpe.com/ 0975 45 27 28.
  Thonon-les-Bains, Eglise Saint Hyppolyte

  .......................

   2-16 lipca 2010

  Spotkania teatralne w Grenoble

  Od 2 do 11 lipca zapraszamy do Grenoble na <22. Spotkania Młodego Teatru Europejskiego>, które odbędą się w tym roku pod znakiem Dostojewskiego i Rosji.
  6 lipca przewidziane są dwa spektakle w języku polskim.
  Teatr Przedmieście z Łańcuta przedstawi sztukę Marka Hłaski w teatrze Prémol o godz. 18.30.
  Scena Studyjna Drama z Warszawy  przedstawi sztukę Zbigniewa Herberta w Teatrze 145 o godz. 20.30.


  Informacje: http://www.crearc.fr/, 04 76 01 01 41. Wejście na wszystkie spektakle jest darmowe.

  .......................

  6 - 18 lipca 2010

  wystawa

  Zapraszamy na wystawę polskiej malarki Elżbiety Skórki oraz Ghislaine Anding. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 lipca o godz. 18.30.
  Espace Cercle Optique,  16 Rue du Bœuf - Lyon 5

  ....................... 

  30 czerwca 2010

  Wernisaż i wystawa

  Wystawa prac ormiańsko-polskiego artysty, Tigrana Vardikyana, dostępna będzie do zwiedzania od 28 czerwca do 3 lipca. Wernisaż odbędzie się 30 czerwca o godz. 19.00

  Informacje: http://www.mairie3.lyon.fr/
  Lyon, Mairie du 3e, 215, rue Duguesclin

  .......................  

  13 czerwca 2010

  Drzwi otwarte w Szkole Polskiej w Grenoble

  Zainteresowanych rodziców informujemy o zebraniu podsumowującym miniony rok szkolny oraz o otwarciu zapisów do szkoły Polskiej w Grenoble na rok szkolny 2010/2011.
  Groupe scolaire Clemenceau, 5r Roger Louis Lachat, 38100 Grenoble , 13 czerwca 2010r. godz. 11-12.30

  ..............................  

  7-12 czerwca 2010

  festiwal filmów krótkometrażowych Annecy 2010

  W ramach festiwalu zachęcamy do obejrzenia polskiego filmu, który startuje w konkursie: ESTERHAZY, reż. Izabela Plucińska
  informacje o festiwalu i filmie znajdują się na stronie: http://www.annecy.org/edition-2010/festival

  ..........................
  9 czerwiec 2010

  Koncert fortepianowy

  koncert polskiego pianisty Piotra Anderszewskiego. W programie: Bach - Partita n°6 BWV 830, Szymanowski - 3 Métopes op. 29, Schumann - Carnaval de Vienne op.26, Beethoven - Sonate n° 31 op.110. Więcej informacji: www.pianoalyon.com
  Lyon, Salle Molière, 18 Quai de Bondy, godz.20.30

  .................
  6 maja - 19 czerwca 2010

  Wystawa

  Wystawa Pana Josefa Ciesli w Galerii Aïki
  Lyon, 39 rue Sainte-Hélène, 69006

  .................

  17 maja 2010

  Wykład i wernisaż

  18.00
  Wykład Pana Roger Thoumieux, historyka muzyki i prezesa Mozarteum de France, pt. «Chopin et le folklore (polonaises, mazurkas….)». Wykład pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Lyonie.
  20.00
  Wernisaż wystawy fotograficznej, pt. «Sur les pas de Frédéric Chopin, le plus français des compositeurs polonais». Wystawa czynna od 18 do 31 maja 2010.

  Lyon, Mairie du 5ème (Annexe), 5 place du Petit Collège - IV piętro

  .................

  22-29 maja 2010

   

  Trzecie spotkania teatralne: Rencentre d'Europe&Cies

  W ramach przeglądu dwa polskie spektakle:

  22 maja 19.00
  Przedstawienie "desdeMONA" teatru Kropka w Théâtre des Asphodèles. (po angielsku)
  Lyon, Théâtre des Asphodèles, 115 avenue Lacassagne 3ème arrdt

  29 maja 16.00
  przedstawienie "Święto głupców czyli walka karnawału z postem" krakowskiego teatru Mumerus, (przedstawienie w języku polskim)


  http://www.lyonkg.polemb.net/http;/www.mumerus.net/walka_pol.html

  Lyon, Place d’Ainay (2ème arrdt)

  więcej informacji o festiwalu: http://www.europeetcies.eu/

  .................

  1-16 maja 2010

  wystawa fotograficzna «Sur les pas de Chopin»

  Wystawa przygotowana przez Polska Organizację Turystyczna będzie prezentowana przez Amicale Polonaise du Dauphiné.

  Grenoble, Konserwatorium

  .................

  9 maja 2010

  4 edycja Dnia Europy "Vive l'Europe à Cannes!!!"

  W programie: oddanie hołdu Robertowi Schumanowi, przemówienia, pieśni, tańce, muzyka ludowa oraz udział młodych mieszkańców Cannes, którzy opowiedzą o ich doświadczeniach z Europą. O godz. 14.00 przedstawiciele 27 Państw UE, ubrani w stroje folklorystyczne, przedstawią ich kraj oraz flagę narodową w obecności deputowanego Mera Pana Bernarda Brochand, Pierwszego Radcy Pana Davida Lisnard, konsulów UE. 

  Cannes, Pałac Festiwalowy, Esplanada Teatru Debussy, od godz. 10.00, w obecności Pana Konsula Forkasiewicza.

  .................

  8 maja 2010

  Koncert  fortepianowy

  Koncert z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina. Grają: Marcin KOZIAK – polski kandydat w Konkursie Chopinowskim 2010 z towarzyszeniem kwartetu; w programie m.in : koncert e-moll F. Chopina. Informacje : 04 42 50 62 26  / 04 42 95 14 05.

  Aix en Provence, Kościół Saint Esprit, rue Espariat, godz. 20.30

  .................

  5 maja 2010

  Wykład pt. «L’histoire de la Pologne au 20ème siècle»

  Wykład Pana Georges Mink, dyrektora CNRS, pt. «L’histoire de la Pologne au 20ème siècle».

  Wykład jest organizowany w ramach cyklu czterech konferencji «La Pologne: une histoire européenne». Organizatorem jest Maison d'Izieu – Mémorial des Enfants Juifs Exterminés we współpracy z Chaire lyonnaise des Droits de l'Homme, Centre d'Histoire de la Résistance et de la Déportation  oraz Konsulatem Generalnym RP w Lyonie. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o wcześniejsze zarejestrowanie się (tel.04.72.60.60.14, e-mail: genevieve.dufour@barreaulyon.com).
  Wstęp wolny. 

  Lyon, Hôtel de Ville, Salons rouges, godz.18.30 - 20.00

  .................

  3 maja, godz. 18.00 oraz 4 maja, godz. 15.00

  prezentacja «Chopin et le folklore»

  prezentacja (wykład + muzyka) historyka muzyki Rogera Thoumieux nt. «Chopin et le folklore». Spotkanie przygotowane przez Mozarteum de France pod patronatem Konsula Generalnego RP. Informacja: http://www.mozarteumdefrance.org

  Lyon, Mozarteum  de France, Macly, 23 Rue Tramassac 69005 Lyon  

   

  .................
   
  16 marca - 2 maja 2010

   

  Przegląd filmów Andrzeja Wajdy w «Institut Lumière»
  • Człowiek z marmuru: Niedziela 21/03 godz.18.45
  • Pokolenie:  Piątek 19/03 godz.19.00
  • Człowiek z żelaza:  Sobota 20/03 godz. 20.00 - Środa 24/03 godz. 20.45 - Niedziela 28/03 godz.18.30
  • Panny z Wilka:  Czwartek 01/04 godz. 21.00 - Wtorek 13/04 godz.19.00
  • Popioł  i diament:  Niedziela 04/04 godz.14.30 - Poniedziałek 05/04 godz.19.00 - Środa 07/04 godz. 21.00
  • Kanał:  Środa 14/04 godz. 19.00 - Czwartek 15/04 godz. 21.15 - Niedziela 18/04  godz.14.30
  • Ziemia Obiecana: Sobota 17/04 godz. 17.30 - Wtorek 20/04 godz.21.00
  • Brzezina: Środa  21/04 godz.19.00 - Niedziela 25/04 godz.14.30
  • Dyrygent: Piątek 23/04 godz.19.00
  • Pan Tadeusz: Sobota 24/04 godz.16.30
  • Katyń:  Czwartek 29/04 godz. 20.30 (w obecności Andrzeja Wajdy et Krystyny Zachwatowicz), Piątek  30/04 godz. 19.00 - Niedziela 02/05 godz.16.45

   

  Retrospektywa twórczości Andrzeja Wajdy, czołowego reżysera i rzecznika Polski od ponad 50 lat. Spotkanie z autorem epopei filmowych, wspaniałych ekranizacji dzieł literackich oraz filmów politycznych, które zmieniły spojrzenie Polski na własną historię. Ostatni film Wajdy «Tatarak» w kinach we Francji od 17 lutego.

  Wtorek 16 marca - uroczyste otwarcie przeglądu z udziałem Pani Elise Domenach, wykładowcy w Études Cinématographiques w ENS w Lyonie (Ecole Normale  Supérieure), krytyka filmowego

  godz. 19.30 - wykład o Andrzeju Wajdzie (wstęp wolny, rezerwacja wskazana)
  godz. 21.00 - projekcja filmu «Człowiek z marmuru»

  Po wykładzie zapraszamy na poczęstunek zapewniony przez Konsulat RP.

  Czwartek 29 kwietnia, godz. 20.30

  Projekcja filmu «Katyń» w obecności Pana Andrzeja Wajdy i aktorki Krystyny Zachwatowicz. Przed projekcją Thierry Frémaux poprowadzi dyskusję z reżyserem na temat jego twórczości. Szczegółowy program na www.institut-lumiere.org.

  Partnerem w przygotowaniu Przeglądu jest Konsulat Generalny RP w Lyonie oraz Cinémathèque française.
  Zalecane jest kupowanie biletów w przedsprzedaży na wieczory specjalne 16 marca i 29 kwietnia bezpośrednio w Institut Lumière, telefonicznie pod numerem 04 78 78 18 95 od wtorku do niedzieli w godzinach od 11.00 do 18.30 lub na stronie internetowej Instytutu : www.institut-lumiere.org

  Lyon, Institut Lumière, 25 Rue du Premier Film, Lyon 69008, metro ligne D stacja Monplaisir-Lumière

  .................
   

  26-30 kwietnia 2010

  XIX edycja Tygodnia Polskiego w Tuluzie

  cykl wielu imprez kulturalnych i informacyjnych pn. «Chopin-correspondances» zorganizowanych z okazji 200-lecia urodzin F. Chopina (wykłady, wystawy, koncert, spektakle teatralne, pokazy filmowe). Szczegółowy program: www.semainepolonaise.fr

  Tuluza, kontakt: semainepolonaise@gmail.com

  .................

  30 kwietnia 2010

  Koncert chórów w kościele w Fontaines Saint-Martin. Obok innych artystów wystąpi chór POLONIUM.  Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Cena: 7 Euro dorośli, 3 Euro dzieci. Wiecej informacji pod numerem telefonu 06 62 17 05 12 lub 04 72 42 24-30
  kościół w Fontaines Saint-Martin, 69270, godz. 20.30

  .................

  17 kwietnia 2010
  Wykład pt. «Polskie drogi do wolności...»

  Wykład Pana Thierry Choffat, z Uniwersytetu w Nancy, organizowany przez Stowarzyszenie «Association Franco-Polonaise du pays de Montbéliard». Wstęp wolny.
  Montbéliard, salle Mouhot, 1 rue du Château, 17.00

  .................

  7 kwietnia 2010
  Wykład pt. «Les relations judéo-polonaises»

  Wykład pt. «Les relations judéo-polonaises» Pana Jean-Yves Potel, specjalisty zakresie historii Europy Środkowej, radcy kulturalnego przy ambasadzie francuskiej w Warszawie w latach 2001 - 2005. Wykład jest organizowany w ramach cyklu czterech konferencji «La Pologne: une histoire européenne». Organizatorem jest Centre d'Histoire de la Résistance et de la Déportation we współpracy z Chaire lyonnaise des Droits de l'Homme, Konsulatem Generalnym RP w Lyonie  oraz Maison d'Izieu - Mémorial des Enfants Juifs Exterminés. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o wcześniejsze zarejestrowanie się (tel.04.72.60.60.14, e-mail: genevieve.dufour@barreaulyon.com).
  Wstęp wolny.
  Lyon, Hôtel de Ville,
  Salons rouges, godz.18.30 - 20.00

  .................

  7 kwietnia 2010
  Recital organowy

  MARIA MAGDALENA KACZOR (Polska-Francja), klasa organów François Espinasse, Liesbeth Schlumberger.
  W programie utwory J. S. Bach, D. Buxtehude, F. Mendelssohn

  Lyon, Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse, 3 Quai Chauveau 69009 Lyon, Salle Darasse, godz.20.30
  ...........................................

  Od 26 marca do 8 kwietnia 2010

  «Tout Chopin ou presque...» cykl koncertów i konferencji

  Conservatoire de Lyon, 4 montée Cardinal Decourtray, Lyon 5ème
  Salle Molière, 18/20 quai de Bondy, Lyon 5ème  pobierz program
  ...............

  2 kwietnia 2010
  Koncert fortepianowy

  Koncert fortepianowy

  Koncert fortepianowy Pana Krystian Zimerman. W programie:
  Frederyk Chopin Sonata na fortepian n° 2, en si bémol mineur, op.35 («Marsz żałobny»)
  Frederyk Chopin Sonata na fortepian n° 3, en si mineur, op.58
  oraz inne utwory Chopina
  Lyon, Auditorium, 149, rue Garibaldi 69003, godz.20.30

  .................

  29 marca 2010
  Forum «Osez... l'Europe et l'international!»

  Międzynarodowe pośrednictwo pracy w Lyonie organizuje 3 edycję dnia informacyjnego: forum, wykłady, okrągły stół... od 9.00 do 17.00
  14.00: wykład «żyć i pracować w 7 krajach» - Polska.
  CCI de Lyon, Palais du commerce, Place de la Bourse

  .................
   

  20 luty - 28 marzec 2010
  Wystawa pt «Territoires de Maler»

  Wystawa prac malarskich Pani Magdaleny Leredde-Maler.
  Aix-les-Bains, Musée Faure, 10 boulevard des Côtes, 73100 - Tel. 04 79 61 06 57.

  ............................

  22 marca 2010
  Projekcja filmu «Katyń»
  Projekcja filmu «Katyń» Andrzeja Wajdy (2007), 120min, w ramach 9 edycji festiwalu «Festival isérois du film sur la Résistance».
  Villard - Bonnot, Espace Aragon
  , godz.20.30

   

  .................

  19 marca 2010
  Koncert fortepianowy

  Concert de prestige zorganizowany przez «Association Frédéric Chopin» z okazji 200-lecia urodzin F.Chopina w wykonaniu chińskiego pianisty Siheng Songa. Otwarcie z udziałem m.in. Konsula Generalnego RP. Wstęp płatny, rezerwacja obowiązkowa: Association Frédéric Chopin, tel. 04 72 71 81 93 / 06 10 91 26 26, e-mail: helene.balligand@chopin-lyon.com. Informacje: www.chopin-lyon.com
  Lyon, Hôtel de Ville, godz.20.30

  .................

  19 marca 2010
  Wykład historyczny

  Wykład historyczny na temat polskiego ruchu oporu w departamencie Loire (inicjatywa Stowarzyszenia Kulturalnego Francusko-Polskiego w Ricamarie - Le Chambon Feugerolles). Kontakt: Pan Jean Rabesco, e-mail : jrabesco@wanadoo.fr .
  La Ricamarie, salle Daquin, godz.18.00

  .................

  16-19 marca 2010
  Międzynarodowe Targi nieruchomości MIPIM

  MIPIM to impreza skupiająca inwestorów, architektów, przedstawicieli regionów odpowiedzialnych za ich rozwój z całego świata. Tegoroczne targi, na których gościem honorowym będzie Polska, odbędą sie z udziałem m.in. wiceministra gospodarki, Rafała Baniaka, Ambasadora RP we Francji Tomasza Orłowskiego, Konsula Generalnego RP w Lyonie, Wojciecha Tycińskiego, Konsula honorowego RP w Nicei, Wiesława Kazimierza Forkasiewicza oraz przedstawicieli władz miast Częstochowy, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Warszawy, Kielc, Szczecina i Rybnika.
  Cannes, informacje: www.mipim.com

  .................

  13 marca 2010
  Mecz rugby

  Mecz towarzyski polskiej reprezentacji narodowej z młodzieżową reprezentacją LOU Rugby. Informacje: LOU Rugby Association - tél.  04.37.65.02.95 - http://www.lourugby.fr/
  Lyon, stadion Vuillermet, 176 avenue Paul Santy 69008, godz. 15.00

  .................

  12 marca 2010
  Wieczorek poetycki

  Wieczorek Poetycki Poloniki «Poezja na szczytach» - wiersze o górach (projekt realizowany przez Stowarzyszenie Polonika). Informacje: 04 42 20 68 30 / 04 42 20 62 80.
  Aix en ProvenceSale Parafii St André, 5 av André Magnan, godz. 20.30

  .................

  11 marca 2010
  Wykład pt. «Napoleon z nami? Dwa wieki polskiej fascynacji»

  Polska jest jedynym krajem, który śpiewa o Napoleonie w swoim hymnie. Ważne polskie książki o Napoleonie pisały a Polacy wciąż widzą Napoleona w reklamach. Pytanie brzmi dlaczego 200 lat później ten Francuz jest wciąż w Polsce popularny? Wykład dr. Andrzeja Nieuważnego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. «Napoleon z nami? Dwa wieki polskiej fascynacji» (wykład w jęz.polskim). Po wykładzie zapraszamy na lampkę wina. Rezerwacja pod numerem : 04 37 51 12 35 lub e-mail: lyon.kg.sekretariat@msz.gov.pl
  Lyon, Konsulat Generalny RP, 79 rue Crillon, godz.19.30

  .................

  11 marca 2010
  Wykład pt. «Marie Sklodowska-Curie»

  wykład J. Vauriot (projekt Amicale Franco Polonaise du Var).
  Le Brusc, Maison du Patrimoine, godz.20.30

  .................

  10-13 marca 2010
  Międzynarodowy Festiwal Eksperymentalnej Sztuki Filmowej Vidéoformes

  Marcin Wojciechowski, niezależny artysta grafik przedstawi swój film «Mental Traffic», 2008, 6'20. Partnerem honorowym festiwalu jest Konsulat RP w Lyonie.
  Clermont-Ferrand, Informacje :  www.videoformes-fest.com

   

  .................

  10 marca 2010
  Wykład pt. «Les relations franco-polonaises»

  Wykład dr.Andrzeja Nieuważnego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. «Les relations franco-polonaises». Wykład jest organizowany w ramach cyklu czterech konferencji «La Pologne: une histoire européenne». Organizatorem jest Konsulat Generalny RP w Lyonie we współpracy z Chaire lyonnaise des Droits de l'Homme, Centre d'Histoire de la Résistance et de la Déportation oraz Maison d'Izieu - Mémorial des Enfants Juifs Exterminés. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o wcześniejsze zarejestrowanie się (tel.04.72.60.60.14, e-mail: genevieve.dufour@barreaulyon.com).
  Wstęp wolny.
  Lyon, Hôtel de Ville
  , Salons rouges, godz.18.30 - 20.00

  .................

  10 marca 2010
  Wernisaż wystawy pt. «Bicentenaire de Frédéric Chopin»

  Wystawa organizowana przez Stowarzyszenie «Amicale Franco-polonaise du Var», merostwo i rade miasta Tulonu będzie otwarta od 11 do 30 marca, w godzinach od 10.00 do 18.00 (oprócz niedzieli). Informacje: Pani Marysha Gomes Holdakowska - 04 94 93 55 50/06 03 49 06 34.
  Tulon, Mairie d'Honneur, Quai Cronstadt,  godz. 18.00

   

  .................

  9-10 marca 2010
  Dwunasta edycja «Printemps des poètes» - temat «Couleur femme»

  Międzynarodowy, organizowany przez instytuty kultury krajów europejskich, festiwal poezji prezentowanej w ponad 20 językach przez studentów Alliance française oraz innych, zaproszonych recytatorów. Instytut Kultury i Języka Polskiego oraz Konsulat Generalny RP są współorganizatorami tej manifestacji. Tel. 04 78 62 89 42 - konieczna rezerwacja.
  Lyon, Teatr des Asphodèles, 115 avenue Lacassagne Lyon 69003, godz. 20.00

  .................

  7 marca 2010
  Koncert muzyki organowej

  Koncert muzyki organowej w wykonaniu polskiego artysty Krzysztofa Pawlisza.
  W programie: Władysław Żeleński, Mieczysław Surzyński, Feliks Nowowiejski, Tadeusz Machl, Jerzy Bauer oraz Henryk Jan Botor.
  Wstęp wolny.
  Lyon, Kościół Saint-Bonaventure,
  place des Cordeliers, godz.18.00

  .................

  7 marca 2010
  Wykład pt. «La Vie et l'Oeuvre de Frédéric Chopin»

  Wykład organizowany przez Stowarzyszenie «Association Lémanique d'Échanges Culturels avec la Pologne» w Thonon-les-Bains. Po odczycie Stowarzyszenie zaprasza na lampkę wina. Wstęp wolny - symboliczna opłata mile widziana. Informacje: www.alecp.org
  Thonon-les-Bains, Château de Ripaille, godz. 17.00

  .................

  5 marca 2010
  Wykład połączony z koncertem chopinowskim

  Wykład połączony z koncertem fortepianowym w wykonaniu Pana Pascal Bruno, pianisty i historyka muzyki zorganizowany przez Amicale Franco-polonaise we współpracy z Var-Dialogue, Inner-Wheel Toulon i La Maison de l'Europe Var Azur
  Wstęp wolny. Informacje : Amicale Franco-polonaise - 04 94 93 55 50, Var-Dialogue - 04 94 41 55 63, La Maison de l'Europe Var Azur - 06 82 63 16 44.
  Tulon, Salle Mozart
  , Avenue Maréchal Leclerc, godz. 18.30

  .................

  3 marca 2010
  Wykład «La route de l'ambre»

  wykład Paula Kolodzienskiego nt.« La route de l'ambre »
  Lyon, Maison de l'Europe de Lyon et du Rhône, 18 avenue Félix Faure, godz. 18.30

  1 marca 2010
  Koncert chopinowski

  Koncert fortepianowy zorganizowany przez Konsulat Generalny RP w Lyonie w ramach obchodów Roku Chopinowskiego z udziałem wyróżnionego na ostatnim Konkursie Chopinowskim w Warszawie pianisty Jacka Kortusa.
  Wstęp wolny.

  Program koncertu :

  • Nokturn E-dur op. 62. nr 2
  • Etiuda gis moll op. 25 nr 6
  • Etiuda a moll op. 25 nr 11
  • Ballada g moll op. 23
  • Polonez As dur op. 53

  przerwa

  • Fantazja f-moll op. 49
  • Sonata b-moll op. 35

  Lyon, Salle Molière, 18 Quai de Bondy, godz.19.00

  .................

  26 luty - 2 kwietnia 2010
  Wystawa pt «W objęciach»

  Wystawa prac malarskich Pani Ewy Wróbel.
  Zwiedzanie:
  piątki od godz. 22.00 do 1.00
  niedziele od 18.00 do 23.00
  Lyon, Tango de Soie, 41 rue René Leynaud, 69001

  ................................

  od 17 lutego do 16 marca 2010
  Ostatni film Andrzeja Wajdy «Tatarak» w kinach we Francji od 17 lutego.

  Historia starzejącej się, doświadczonej życiem i schorowanej doktorowej Marty borykającej się z nudą i wspomnieniami. Żyje ze swym mężem w małym miasteczku. Przypadek sprawi, że przypomni sobie, czym jest miłość, a nawet fizyczna fascynacja. Spotkanie z młodym mężczyzną i jego tragiczna śmierć w trakcie wspólnej kąpieli wywołują w niej uczucia i reakcje, jakich sama się nie spodziewała.
  Lyon, Kino CNP Terraux, 40 rue du Président-Edouard-Herriot 69001

  ..................

  10 luty 2010
  Lyon, Konsulat Generalny RP, 79 rue Crillon, godz.11.00 – 15.00

  Seminarium gospodarcze na temat możliwości współpracy gospodarczej z Gdańskiem i Pomorzem. Seminarium połączone jest z business lunchem. Spotkanie zorganizowano w ramach misji gospodarczej InvestGDA - Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Wszystkich zainteresowanych Gdańskiem i regionem pomorskim oraz współpracą z polskimi partnerami serdecznie zapraszamy.
  Wstęp wolny – po zgłoszeniu się na adres: mailto:lyon.kg.sekretariat.@msz.gov.pl

  Więcej : www.investgda.pl  (prezentacja InvestGDA, zaproszenie i program do pobrania tutaj)

  .................

  5 luty 2010
  Mairie du 7ème (stacja metra Jean Macé), godz. 20.00

  Spektakl malarsko-muzyczny pt.«TRIO W NIEBIESKIEJ PRZESTRZENI» z muzyką autorską. Wykonawcy: Hanna Brych-fortepian, Andrzej Brych- trąbka, Mira Piotrowska- malarka.
  Wstęp wolny.
  .............

  3 luty 2010
  Lyon, Hôtel de Ville de Lyon, Salon Justin Godard, godz.17.30

  Wykład dr Sylvain Francia z Saint Etienne nt.«Un panorama de l’histoire de la Pologne». Spotkanie jest organizowane w ramach cyklu czterech konferencji «La Pologne: une histoire européenne». Organizatorem jest Chaire lyonnaise des Droits de l'Homme we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Lyonie, Centre d'Histoire de la Résistance et de la Déportation  oraz Maison d'Izieu – Mémorial des Enfants Juifs Exterminés. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o wcześniejsze zarejestrowanie się (tel.04.72.60.60.14, e-mail: genevieve.dufour@barreaulyon.com).
  Wstęp wolny.
  ». Spotkanie jest organizowane w ramach cyklu czterech konferencji «La Pologne: une histoire européenne». Organizatorem jest Chaire lyonnaise des Droits de l'Homme we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Lyonie, Centre d'Histoire de la Résistance et de la Déportation  oraz Maison d'Izieu – Mémorial des Enfants Juifs Exterminés. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o wcześniejsze zarejestrowanie się (tel.04.72.60.60.14, e-mail:

  .................

  3 luty 2010
  Sciences Po, 14 avenue Victor Hugo, Dijon, godz.15.00

  Wykład nt «La résistance polonaise à la domination nazie à travers l'Europe : entre Varsovie, Londres et le sol français» wykład wygłoszą Céline Gervais-Francelle, Maciej Morawski i Henri-Stéphane Gulczyński. 
  Szczegóły w pliku pdf

  .................

  2 luty 2010
  Lyon, Konsulat Generalny RP,79 rue Crillon, godz.19.00

  W nawiązaniu do wcześniej umieszczonej informacji na temat wykładu nt. «Rzeczpospolita krajem demokracji i tolerancji religijnej w XVI wieku» informujemy, że względu na chorobę pana profesora Dariusza Kuźminy wykład jest odwołany.

  ................. 

  27 stycznia – 2 luty 2010
  Lyon, Kino CNP Bellecour, 12, rue de la Barre Lyon 2ème

  Tydzień promocji polskiego kina «KINOPOLSKA», organizowany przez Instytut Polski w Paryżu oraz stowarzyszenie Les lumieres of Europa.
  Program i godziny seansów (opis filmów na podstawie strony internetowej KINOPOLSKA - www.kinopolska.fr)

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: