close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 30 stycznia 2019

  Około 200 osób wzięło udział w uroczystych obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, zorganizowanych przez prefekturę regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, w Camp des Milles, byłym obozie dla internowanych, działającym w latach 1939-1942, skąd w 1942 roku odbywały się deportacje Żydów do Obozu Zagłady Auschwitz.

  W trakcie uroczystości odczytano nazwiska dzieci deportowanych oraz nazwiska Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Złożono także wieńce oraz oddano hołd ofiarom Holocaustu. Głos zabrał Pan Alain Chouraqui, dyrektor Miejsca Pamięci Camp des Milles, Pan Bruno Benjamin, dyrektor CRIF Marseille-Provence oraz Serge Gouteyron, Sous-préfet de l’arrondissement d’Aix-en-Provence, przedstawiciel prefekta. Przemówienie zatytułowane „Testament z Auschwitz” wygłosiła również pani Denise Toros-Marter, współprzewodnicząca Stowarzyszenia Wagon Souvenir i Miejsca Pamięci w Milles, była więźniarka obozu Auschwitz. W przemówieniach podkreślano wagę edukacji i przekazywania pamięci o Zagładzie, która staje się współcześnie lekcją historii wymagającą sprzeciwu wobec przejawów rasizmu i antysemityzmu.
  W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych (rady regionu PACA, rady departamentu Bouches-du-Rhône, metropolii Aix-Marseille Provence, merostwa Aix en Provence, Sądu Apelacyjnego w Marsylii), a także wojskowych, organizacje żydowskie i przedstawiciele korpusu konsularnego, w tym konsulatu generalnego RP w Lyonie.
  Po uroczystościach odbyła się projekcja polsko-amerykańskiego fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. „Kto napisze naszą historię”, o powstaniu Archiwum Ringelbluma, dokumentującego historię polskich Żydów zamkniętych i skazanych na Zagładę w Getcie Warszawskim. Równoległą projekcję przewidziano tego dnia w ponad 100 miastach na świecie, w tym siedzibie UNESCO w Paryżu.
   

  024
  031
  044
  051
  056

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: