close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 grudnia 2018

  Kolejny przedświąteczny weekend protestów żółtych kamizelek tzw. „Akt 6" jest przede wszystkim wezwaniem do blokowania granic Francji z sąsiednimi krajami. Przedstawiciele ruchu zwrócili się do wspierających francuski protest w innych krajach europejskich o realizację podobnej akcji poza Francją. Trudno jednak przewidzieć czy odbije się to echem gdziekolwiek poza Francją. NIEMNIEJ PRZY PRZKERACZANIU GRANICY Z FRANCJA NALEŻY SPODZIEWAC SIĘ POWAŻNYCH PERTURBACJI. Na stronie Facebooka poświęconej wydarzeniu, „Żółte kamizelki” mobilizują do blokowania głównie ciężarówek, a nie samochodów osobowych, niemniej przestoje drogowe mogą dotyczyć wszystkich pojazdów.

  APELUJEMY TYM SAMYM O MOŻLIWE UNIKANIE PRZEKRACZANIA GRANICY FRANCUSKIEJ W NAJBLIZSZY WEEKEND, A NAWET DALEGO IDĄCE OGRANICZENIE PRZEMIESZCZANIA SIĘ SAMOCHODÓW CIĘZAROWYCH PO SIECI DRÓG WEWNETRZNYCH.  Kierowcy i firmy przewozowe ryzykują wielogodzinne przestoje, a także – niestety, jak to pokazały dotychczasowe doświadczenia – mogą być narażeni na agresję ze strony manifestujących, co prowadzi do zagrożenia zniszczenia mienia jak również bezpieczeństwa osobistego.  Miejscowe służby bezpieczeństwa nie reagują na wezwania kierowców, za względu na brak możliwości interwencji spowodowany przez blokady. Kierowcy są wówczas pozostawieni sami sobie bez możliwości pomocy i ochrony. Apelujemy o nie narażanie siebie i swoich pracowników na tego typu sytuacje.

  Punkty blokujące znajdują się na granicy francusko-belgijskiej, francusko-niemieckiej, francusko-włoskiej oraz francusko-hiszpańskiej. Porty w Saint-Nazaire, Brest i Saint-Malo również mogą być zablokowane. W Owernii-Rodan-Alpy zaplanowano blokadę na rondzie w Chamonix.

  Przypominamy o konieczności zachowania maksymalnej ostrożności wobec pieszych i manifestujących, by nie spowodować wypadku, a także w razie zatrzymania bezwzględnie włączać światła awaryjne ostrzegające jadące za nami pojazdy.

  Poniżej mapka z punktami gdzie planowane są blokady na granicach:

   

   

   

   

  Więcej informacji: https://www.autoroutes.fr/fr/trafic-en-temps-reel.htm

   

  Niezależnie od blokad na drogach zaplanowane są również kolejne manifestacje w wielu miastach we Francji.  Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia protesty mogą przekształcić się w gwałtowane zamieszki.  Zalecamy bezwzględne unikanie miejsc manifestacji oraz stosowanie się do poleceń władz miejscowych. W okręgu konsularnym manifestacje planowane są w Bordeaux, Tuluzie, Montpellier, Clermond Ferrand i Lyonie, niemniej mogą pojawić się spontanicznie gdziekolwiek na terenie Francji.

  Poniżej mapa gdzie zaznaczone są największe miasta we Francji w których zaplanowane są manifestacje:

   

   

   

   

  Przypominamy ze telefony alarmowe to 112 i 17. Zwracamy jednak uwagę, ze możliwość interwencji służb porządkowych, a także konsularnych jest bardzo ograniczona.

  blokady akt 6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: