close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 lutego 2018

  Targi to ogromne przedsięwzięcie promocji szkolnictwa zawodowego przez władze regionu Owernia-Rodan-Alpy. Odbywają się już od ponad 20 lat. W gigantycznych halach wystawowych Eurexpo instytucje szkolnictwa zawodowego z regionu prezentują na żywo tysiącom gimnazjalistów możliwości konkretnej kariery zawodowej.

  Targi to ogromne przedsięwzięcie promocji szkolnictwa zawodowego przez władze regionu Owernia-Rodan-Alpy. Odbywają się już od ponad 20 lat. W gigantycznych halach wystawowych Eurexpo instytucje szkolnictwa zawodowego z regionu prezentują na żywo tysiącom gimnazjalistów możliwości konkretnej kariery zawodowej. W tym roku nastolatkowie, którzy de facto dopiero zaczynają odkrywać w sobie jakiekolwiek zainteresowania zawodowe, mogli zobaczyć na żywo niezwykle atrakcyjne prezentacje prawie 700 zawodów z ponad 72 branż: od kierowców i techników samochodowych (np. symulacje jazdy ciężarówką), przez budowlańców (budowali drogę), organizatorów turystyki (można było się wspinać), krawców, stolarzy, strażaków, policjantów, po kucharzy makijażystki czy artystów rzemieślników. Można było porozmawiać z uczniami
  i nauczycielami, sprawdzić się w różnych działaniach, zapytać samego siebie, czy bardziej pociąga mnie warsztat samochodowy, stolarski czy fryzjerski.
  Ze względu na wieloletnią, aktywną współpracę samorządową region Małopolska uczestniczył w tych targach już po raz 17-ty, w ramach stoiska międzynarodowego. Pozwala to nie tylko na zaprezentowanie własnej oferty (w tym roku Małopolskę reprezentowały uczennice Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini, prezentujące sztuki fryzjerskie), ale także na nawiązanie międzynarodowej współpracy szkół. Szkoła w Trzebini dzięki targom współpracuje ze szkołą zawodów SEPR w Lyonie.
  Stoisko cieszyło się powodzeniem zarówno wśród młodzieży, która poddawała się fryzjerskim zabiegom małopolskich uczennic, ale także odkrywała zmianę swojego wizerunku dzięki programowi komputerowemu, który wykonanemu na stoisku zdjęciu przypisywał najrozmaitsze fryzury.
  Polskiej delegacji na targach przewodniczył Wicemarszałek Województwa, Leszek Zegzda,
  a jego gośćmi byli między innymi Prezydent Regionu Owernia Rodan Alpy, Laurent Vauquiez, przedstawiciele (także goszczącego na targach) regionu Badenii Wirtembergii, m.in. dyrektor generalny Kleiner z Ministerstwa gospodarki i energii), a także Konsulatu generalnego RP w Lyonie.  
  Mundial zawodów stał się inspiracją dla Małopolski, która od kilku lat organizuje własne podobne targi. 22 marca w Krakowie odbędzie się bliźniacza edycja, pod nazwa Festiwal Zawodów, z prezentacją kilkudziesięciu szkół zawodowych i technicznych, również z regionu Owernia-Rodan-Alpy.

   

  IMG_9077
  IMG_9095
  IMG_9106
  IMG_9114
  IMG_9122
  IMG_9125_zajawka

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: