close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 lutego 2018

  Festiwal Filmu Krótkometrażowego w Clermont-Ferrand to drugie we Francji najważniejsze wydarzenie w branży filmowej. Odwiedzane jest przez ponad 160 000 uczestników. W tym roku odbył się w dniach 2-10 lutego. Festiwal już od 40 lat prezentuje i promuje filmy krótkometrażowe, i na przestrzeni tych lat stał się prawdziwą platformą wymiany i nawiązywania kontaktów branżowych.

  Festiwal Filmu Krótkometrażowego w Clermont-Ferrand to drugie we Francji najważniejsze wydarzenie w branży filmowej. Odwiedzane jest przez ponad 160 000 uczestników. W tym roku odbył się w dniach 2-10 lutego. Festiwal już od 40 lat prezentuje i promuje filmy krótkometrażowe, i na przestrzeni tych lat stał się prawdziwą platformą wymiany i nawiązywania kontaktów branżowych. O znaczeniu festiwalu najlepiej świadczą liczby: w tym roku zgłoszono łącznie 6471 filmów krótkometrażowych, z których wyselekcjonowanych zostało 154. Były one prezentowane w trzech kategoriach: Festival National, gdzie znalazły się wyłącznie filmy francuskie (54), Festival International, w ramach którego pokazano filmy międzynarodowe (z ponad 6 600 wyselekcjonowano tu 75 filmów ze 121 krajów świata) oraz Competition Labo, konkurs filmów eksperymentalnych, awangardowych, poszukujących nowych form wypowiedzi filmowej i sposobów narracji. W tej sekcji znalazło się 25 filmów z 17 krajów.
  Do konkursu wybrano trzy filmy z Polski. W sekcji międzynarodowej były to „Drżenia” w reżyserii Dawida Bodzaka (PWSFTviT w Łodzi), który otrzymał główną nagrodę Grand Prix, oraz „Jerry” w reżyserii Romana Przylipiaka (Studio Munka). W eksperymentalnej sekcji Labo Polskę reprezentował Jakub Radej (Uniwersytet Śląski, Wydział Radia i Telewizji) z filmem „Proch”, który otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu.

  Obecność polskiego filmu na festiwalu w Clermont-Ferrand podkreślona została także przez retrospektywę filmów krótkometrażowych z łódzkiej szkoły filmowej. W programie znalazło się łącznie 15 filmów, zrealizowanych przez absolwentów tej placówki, zarówno klasyków kina (Kieślowski, Rybczyński, Polański, Skolimowski, Wajda), jak i współczesnych twórców (Renata Gąsiorowska, Klara Kochańska, Paweł Ziemilski, Magnus Von Horn).
  Z kolei na odbywających się równolegle do festiwalu targach Marche du Film Court polskie filmy były promowane na stoisku Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Targi Marche du Film już od ponad 30 lat te gromadzą 140 wystawców z 29 krajów i służą jako miejsce spotkań i nawiązywania kontaktów między młodymi filmowcami a producentami i przedstawicielami międzynarodowych festiwali.

  affiche2018-RVB-BD-1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: