close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 września 2017

  Koncerty, wystawy, odczyty, projekcje filmów i warsztaty tańca – miasteczko Vence uroczyście obchodziło inaugurację muzeum Witolda Gombrowicza w dniach 21-25 września.

  Koncerty, wystawy, odczyty, projekcje filmów i warsztaty tańca – miasteczko Vence uroczyście obchodziło inaugurację muzeum Witolda Gombrowicza w dniach 21-25 września. Od lutego trwały intensywne prace renowacyjne i konserwatorskie w zabytkowej Villi Alexandrine, w której pisarz spędził ostatnie lata swojego życia (1964-1969). Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego willa nie tylko została odresturowana, ale również powstała w niej nowoczesna i interaktywna ekspozycja poświęcona twórczości i życiu pisarza, opracowana przez polskich artystów i muzealników. Wystawa jest przygotowana po polsku i po francusku. Mieści się w byłym mieszkaniu pisarza i jest bezpłatnie udostępniona do zwiedzania.

   

  Uroczyste otwarcie willi i muzeum odbyło się w obecności ministra Jarosława Sellina, wicemarszałka senatu RP prof. Michała Seweryńskiego oraz ambasadora RP we Francji, Tomasza Młynarskiego, jak również przedstawicieli poselskich i senackich grup przyjaźni polsko-francuskich oraz licznych instytucji kulturalnych z Polski, zajmujących się spuścizną po Gombrowiczu. Gościem honorowym obchodów inauguracyjnych była Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu.

   

  Bogaty program wydarzeń kulturalnych obejmował koncert pianistyczny Piotra Anderszewskiego, występ zespołu Tęgie Chłopy, wystawę plenerową zdjęć Bogdana Paczowskiego ukazujących Gombrowicza z okresu pobytu w Vence, wystawę plakatów związanych z pisarzem, projekcję filmu „Kosmos” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego i „Ostatniej rodziny” Jana Matuszyńskiego.

   

  W ramach wydarzeń oficjalnych odbyło się wręczenie medali Gloria Artis i Odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej dla osób szczególnie zaangażowanych w powstanie muzeum Gombrowicza w Vence. Ponadto, w sobotę w czasie spotkania wicemarszałka Senatu M. Seweryńskiego z Polonią Lazurowego Wybrzeża Ambasador RP we Francji wręczył wysokie odznaczenia paniom Marcie Foltzer i Marii Ludwiczak.

   

  W trakcie pobytu polskiej delegacji w Vence odbyło się także spotkanie posłów i senatorów z polsko-francuskich grup parlamentarnej i senackiej z przewodniczącym grupy przyjaźni francusko-polskiej w Senacie RF, panem Jean-Pierre’em Leleux, oraz deputowanym Loic’iem Dombrevalem.

   

  Polska delegacja złożyła również kwiaty na grobie pisarza, który znajduje się w Vence, na cmentarzu przy 100 av. Colonel Meyere.

   

  Zachęcamy wszystkich do jesiennej wycieczki do Vence! Muzeum Gombrowicza jest otwarte przez cały rok, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30-12.00 i 14.00-16.30. Wystawa plenerowa zdjęć Bogdana Paczowskiego znajduje się na budynkach starego miasta i potrwa do 30 listopada. Z kolei wystawa plakatów z kolekcji Rity Gombrowicz w Mediatece potrwa do 31 października.

  16
  36
  4
  45
  5
  6
  inauguracja_villi_01
  inauguracja_villi_02
  inauguracja_villi_03
  inauguracja_villi_04
  inauguracja_villi_05
  inauguracja_villi_06
  inauguracja_villi_07
  inauguracja_villi_08
  inauguracja_villi_09

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: