close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 lipca 2017

  Informacja o akcji przeciwpożarowej prowadzonej na południu Francji.

  Konsulat Generalny RP w Lyonie informuje,  że w związku z pożarami w regionie południowej Francji i na Korsyce (departamenty Alpes-de-Haute-Provence (04), Hautes-Alpes (05), Alpes-Maritimes (06), Bouches-du-Rhône (13), Var (83) i Vaucluse (84) ; oraz dwa departamenty wyspy Korsyki Corse-du-Sur (2A) i Haute-Corse (2B)) nadal prowadzona jest akcja gaśnicza, mimo, że główne źródła ognia zostały już opanowane.

   

  Grożą jednak nadal pożary wtórne. Pożar strawił już 7000 hektarów lasu, a tymczasowo zostało ewakuowanych ponad 10.000 osob. Akcja jest utrudniona,  ze względu na trwający od kilku dni w tym regionie bardzo silny wiatr Mistral. Do tej pory nie było ofiar śmiertelnych, a także osób rannych wśród ludności cywilnej. Jedynymi poszkodowanymi byli strażacy biorący udział akcji. 

   

   

  Osobom podróżującym zwracamy jednak uwagę, ze w wyżej wymienionych departamentach mogą występować utrudnienia komunikacyjne (zamknięte odcinki niektórych dróg, autostrad czy czasowo wyłączone lotniska). Apelujemy o uwzględnienie tych zmian w planach podróży w oparciu o bieżąco podawane informacje w stacjach radiowych (takich jak France Bleu Provence) oraz w internecie.

   

  W razie konieczności ewakuacji ludności cywilnej należy bezwzględnie stosować się do poleceń francuskich służb. Jednocześnie przyłączamy się do apelu służb francuskich o unikanie wszelkich zachowań mogących wywołać pożar (rozpalanie grilla/ogniska, wyrzucanie niedopałków papierosów, używanie jakichkolwiek źródeł otwartego ognia). Wszystkie pożary zostały bowiem wywołane przez ludzką nieostrożność. W razie konieczności a także spostrzeżenia nowego źródła pożaru prosimy o kontakt z numerem 17 (również w języku angielskim) lub międzynarodowym numerem ratunkowym 112 (numer funkcjonuje również dzwoniąc z polskiej komórki).

  Przydatne linki :

   

  Strona aktualności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

   

  France Bleu Provence

   

  France TV Info

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: