close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 września 2017

  Ruszyła kolejna edycja Międzynarodowej Internetowej Gry Kryptologicznej poświęconej polskim matematykom, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

  W grze biorą udział trzyosobowe drużyny,  które poznając metody szyfrowania i deszyfrażu, rozwiązują wirtualne zagadki i łamią coraz trudniejsze tajne depesze. Adeptem kryptologii może stać się każdy. Zabawa toczy się na trzech poziomach trudności: podstawowym (w którym nie trzeba mieć żadnej wiedzy o łamaniu szyfrów), zaawansowanym oraz na poziomie Enigma, w którym uczestnicy zmierzą się ze słynną maszyną szyfrującą.


  W dotychczasowych edycjach gry wzięło udział ponad 6000 uczestników z całego świata.
  Aby wziąć udział w grze, należy zarejestrować się na stronie www.lamaczeszyfrow.pl i znaleźć trzyosobowy zespół.


  Rozgrywki na poziomie podstawowym już się rozpoczęły i potrwają do 13 października. Poziom zaawansowany rozpocznie się 16 października, a poziom Enigma – 6 listopada.
  Zespół, który jako pierwszy ustawi rotory Enigmy w Panelu Zespołu w napis Enigma zwycięży i otrzyma główną nagrodę. Zespoły powinny liczyć 3 osoby. Nie ma limitów wiekowych. Gra jest dostępna po polsku i po angielsku. W czasie gry stopniowo udostępniane są krótkie wykłady wyjaśniające różne metody szyfrowania i łamania szyfrów oraz zagadki.

   

  Dlaczego „Łamacze szyfrów”?


  W 1929 roku trzech studentów matematyki: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, rozpoczęło swoją przygodę z kryptologią, której owocem było złamanie tajemnicy słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy. Wzięli oni udział w kursie kryptologii, jaki dla studentów Uniwersytetu Poznańskiego zorganizowało Biuro Szyfrów polskiego wywiadu wojskowego. Owocem kursu było przekazanie, dziesięć lat później, w obliczu zbliżającej się wojny, sekretu łamania szyfru wywiadom państw zaprzyjaźnionych – Wielkiej Brytanii i Francji. Umożliwiło to aliantom śledzenie dużej części niemieckiej korespondencji i w znacznym stopniu ułatwiło pokonanie hitlerowskich Niemiec. Gra „Łamacze Szyfrów” ma na celu upamiętnienie  tamtych ważnych wydarzeń.


  Szczegóły na www.lamaczeszyfrow.pl

   

  Codebreakers_POSTER

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: