close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 sierpnia 2017

  Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji zaplanowano na 2 września br.

  Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

   

  Finał tegorocznej edycji zaplanowano na 2 września. W tym roku czytamy dramat  Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”. Dramat w trzech aktach który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

   

  W zeszłym roku Para Prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim gdzie przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

   

  Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowany został formularz zgłoszeniowy >>. Uczestnictwo zgłaszać mogą m.in. szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować czytanie Wesela w swoich miejscowościach.

   

  Link do elektronicznej wersji tekstu „Wesela” znajdą Państwo na stronie Kancelarii Prezydenta (http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/ ).

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: