close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 lutego 2017

  Konsulat Generalny RP w Lyonie przekazuje w załączeniu zaproszenie Stowarzyszenia Roberta Gamzona Lyon 2 na film dokumentalny pt. „A Town Called Brzostek” – „Brzostek: historia pewnego powrotu”, którego pokaz odbędzie się 12 lutego 2017 r. o godz. 14:00 w Synagodze Lyońskiej, 13 Quai Tilsitt 69002 Lyon (Salle Jospé – drugie piętro). Po projekcji odbędzie się dyskusja.

  Film produkcji australijskiej został wyreżyserowany przez Simona Target’a, a powstał z inicjatywy prof. Jonathana Webbera, brytyjskiego Żyda, którego dziadek został pochowany w Brzostku, maleńkim miasteczku na Pogórzu Karpackim. Przybywając do miasta, profesor nie odnajduje cmentarza żydowskiego, a jedynie puste po nim miejsce. Z pomocą lokalnych władz oraz miejscowej społeczności prof. Webber doprowadza do odbudowy i konsekracji miejscowego kirkutu. Zaprasza tu Żydów z całego świata. Rezultaty przerosły jego oczekiwania. i tak właśnie powstał ten film.
  Zarówno dzisiejsi mieszkańcy Brzostka jak i przyjezdni potomkowie tamtejszych Żydów, konfrontują się ze wspólną przeszłością, do której wspólnie powracają, aby na zawsze wpisać w historię miasteczka wydarzenie, które trafia się tylko raz. Jest to historia poruszająca, momentami także zabawna, głęboko ludzka, przekraczająca religijne różnice. Film został nagrodzony na festiwalach filmów żydowskich w Warszawie i Bukareszcie, a także na festiwalach filmów polskich (Chicago i Ann-Arbor w stanie Michigan). Był również emitowany w telewizji polskiej i australijskiej. We współpracy z polską Ambasada był również pokazany w Londynie.

  a town called Brzostek
  plakat

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: